Kezdőlap Otthon és kert Hogy zajlik az öntözőrendszer karbantartás?

Hogy zajlik az öntözőrendszer karbantartás?

266
0
öntözőrendszer karbantartás

Nem is olyan régen csak egyetlen alternatíva volt a növények öntözésére, hiszen csak a kerti csap, a slag és egy öntöző kanna állt rendelkezésünkre. Ez sokáig nem is okozott gondot, ám ahogy a világ egyre gyorsult, úgy vált égetővé az olyan mindennapi tevékenységek gépesítése, automatizálása is, mint amilyen például az öntözés.

A kiépítéssel azonban még nem ér véget a dolog, ahhoz ugyanis, hogy hosszútávon is jól működjön a rendszer, szükség van az öntözőrendszer karbantartására is. Csak így tudjuk kiszűrni az időközben felmerülő kisebb-nagyobb problémákat, amik miatt akár a különböző alkatrészek cseréjére is szükség lehet.

Feladatok, amiket el kell végezni az öntözőrendszer karbantartás során

Év közben alapvetően három alkalommal van szükség az öntözőrendszer karbantartás elvégzésére. Tavasszal, amikor újra elkezdjük használni, a hideg idő beköszöntével, amikor téliesítjük a rendszert. Plusz érdemes évközben is átnézni néhány dolgot, hogy biztosan jól működik-e minden. A tavaszi újraindításkor ki kell tisztítani a szűrőt, meg kell győződni róla, hogy nincs gond a szelepekkel és újra kell programozni a vezérlőt. A téliesítéskor nagyon fontos, hogy víztelenítsük a rendszert lehetőleg még a fagyok beállta előtt. Ezt úgy tudod megtenni, hogy elzárod a főcsapot, a kompresszort csatlakoztatod az ürítő csapra és a teljes hálózatból kifújatod a vizet. Ha ez nem történik meg, akkor komoly fagyveszélynek teszed ki az öntöződet.

Mire kell figyelni a megfelelő öntözéstechnika kiválasztásánál?

Az öntözéstechnika kiválasztásakor minden esetben a telepített növények fajtája a mérvadó. A legtöbb esetben jó választás egy olyan rendszer kialakítása, amivel intenzíven, felülről juttatjuk a vizet az öntözni kívánt területre. Tipikusan ilyen például a gyep, aminek a vízellátását nagyon nem is tudjuk elképzelni máshogy. Vannak azonban olyan növények is, amik esetében ez az „esőztető” öntözéstechnika nem jöhet szóba, mert csak a talajon keresztül tudják magukba szívni a vizet. Ez esetben csepegtető szalagot kell használnod.