Az elmúlt években elérhető, napelem rendszerek telepítését segítő támogatások révén számos háztartás és vállalat növelhette energetikai besorolását. Az első etap a végéhez közeledik, ám 2024-től újabb pályázati kiírás érhető el, mely ismét kedvező feltételeket teremt.
Finanszírozott fejlődés
Az energiafogyasztás és az erre felhasznált források régóta képezik a közbeszéd tárgyát. Látva a múltbéli tendenciákat, a válaszok megtalálása valóban égető, ám jelenleg úgy tűnik, hogy jó irányba haladunk a zöld megújulás útján. Ennek fontos része az is, hogy a lakossági felhasználóknak is megkapják a lehetőség arra, hogy házuk energetikai besorolását fejlesszék és a megújuló energiaforrások kínálta előnyöket a saját hasznukra fordítsák.
Erre számos különböző megoldás létezik, hiszen a modern technológia sok újdonsággal szolgált az elmúlt időszakban is. Hazánkban azonban kétségkívül a napelem rendszerek jelentik a legnépszerűbb megoldást a megújuló energiaforrások hasznosítására. Ebben persze nagy szerepet játszanak a különféle támogatási rendszerek, melyek a befektetés költségeit hivatottak csökkenteni. A lakossági napelem pályázat 2021 Aleronenergia által is garantált lehetőségei azonban változást mutatnak.
Új támogatási lehetőségek
A lakossági napelem pályázat 2021 óta élő keretei nem szűnnek meg, csupán átalakulnak. Egy eleve bő két éve tartó projekt esetén ez természetes jelenség, hiszen a körülmények és a támogatási lehetőségek is változnak. A hazai napelem rendszereket egyébként is sok kérdés övezi, a különféle támogatási keretek, elszámolási módok és szükséges hálózati fejlesztések folyamatos témát szolgáltatnak.
A lakossági napelem pályázat 2021 évtől tartó szakasza a végéhez közelít, a kormány pedig már jó előre meghirdette a 2024 január 1-től érvényes ‘Napenergia Plusz’ támogatási rendszert. Bár bizonyos feltételek – így az elszámolási lehetőségek is – változnak, egy ilyen pályázat továbbra is jó lehetőség arra, hogy kedvezőbb áron épülhessen meg saját házi napelem rendszerünk, amely egyúttal már a megtermelt többlet tárolására is alkalmas lehet.
Plusz motiváció a fejlesztésre
A ‘Napenergia Plusz’ támogatási rendszerről egyelőre csak a legalapvetőbb dolgok tudhatók, de ebből is leszűrhető, hogy mi változott a lakossági napelem pályázat 2021 verziójához képest. A legfontosabb változás talán az, hogy az új rendszerek már egy maximum 8 kWh-ás tárolóegységgel is rendelkeznek majd, így a zöldenergia termelésére és tárolására egyaránt alkalmasak lesznek. A pályázat keretösszege nagyjából 75 milliárd forint, mely több mint 20.000 új rendszert jelent. A vissza nem térítendő támogatás a befektetési költségek nagyjából 65%-át fedezi majd.
Az elszámolással kapcsolatban azonban érdemes tudni azt, hogy már nem érvényesül a szeptember elejével lezárt éves szaldó elszámolás lehetősége. Akik időben léptek, azok számára 10 évig garantált a legkedvezőbb elszámolási mód, ám a ‘Napenergia Plusz’ keretében már a havi szaldó elszámolás érvényesül majd. Ez természetesen hatással van a megtérülési időre is, mely így a lakossági napelem pályázat 2021-es lehetőségeihez képest is változik. A támogatás azonban olyan lehetőséget kínál, mellyel így is érdemes élni.