A randevúzás folyamatában az első találkozás mindig kritikus lépés. Itt dől el, hogy a két, akkor még egymás számára idegen társkereső fél kölcsönösen érdeklődik-e egymás iránt, hogy fennáll-e közöttük igazi vonzalom ahhoz, hogy további időt és energiát fordítsanak egymás megismerésére. Az ilyen alkalmak során a nyitottság kiemelkedő jelentőséggel bír. A nyitottság lehetővé teszi, hogy a társkereső felek mélyebb, és minden tekintetben őszinte kapcsolatot építsenek ki egymással.
Első alkalommal azonban nem mindig könnyű nyitottnak lenni. Az első találkozás izgalmas, de egyúttal kissé félelmetes élmény. Az új kapcsolat lehetősége és a vágy, hogy megismerjük a másik embert, gyakran keveredik a szorongással és a bizonytalansággal. Az első randevú alkalmával a társkereső felek még egyáltalán nem ismerik egymást, hiába kaptak egy kevés információt a másik jelleméről a bemutatkozó profil révén.
Ilyenkor természetes az aggodalom azzal kapcsolatban, hogy vajon mennyire leszünk kompatibilisek a másikkal, hogy vajon elnyeri-e az illető a tetszésünket, és mi magunk felkeltjük-e az ő érdeklődését. Viszont már döntöttünk: szeretnénk valakit magunk mellé. Így az ismeretlenbe való belépés feltétele az, hogy feszegessük egy kicsit a komfortzónánk határait, és nyitott szívvel álljunk oda a másik ember elé.
Az elvárások és a teljesítménykényszer
Az első randevúval kapcsolatos elvárások és a teljesítménykényszer hatalmas terheket róhatnak ránk, ha nem vagyunk elég tudatosak. A társadalmi elvárások, a média és a környezetünk hatása miatt könnyen érezhetjük úgy, hogy tökéletesnek kell lenniük ezen az első társkereső találkozón. Azonban ha ilyen elvárásoknak igyekszünk megfelelni, akkor az megakadályoz minket abban, hogy hűek legyünk a valódi önmagunkhoz és hitelesen mutassuk be magunkat a másik előtt. A túlzottan önkritikus gondolatok és a folyamatos aggodalmak negatív nyomot hagyhatnak az önbizalmunkon és rossz irányba befolyásolhatják a randevún az interakció minőségét.
Ráadásul, ha valakinek korábban nem voltak pozitív tapasztalatai a párkapcsolatok terén, akkor ezek a múltbeli negatív élmények is jelentősen megnehezíthetik a nyitottságra való törekvést. A korábbi szakítások, csalódások vagy bizalmi problémák miatt az egyén hajlamos lehet falat emelni maga köré, és óvatosabbá válik az érzelmei kifejezésében, valamint a másik személy iránti nyitottság terén.
Hogyan kezeljük a szorongást az első randevún?
Mindenekelőtt vegyünk egy óriási levegőt, fújjuk ki, és gondoljuk át: vajon a másik társkereső félben nem vált ki szorongást keltő érzelmeket az első randi? Valószínűleg ő legalább olyan izgatott, mint mi, és tele van aggodalmakkal azt illetően, hogy vajon lesz-e egyezés és kölcsönös szimpátia. Éppen ezért próbáljunk meg kicsit lazítani. Ha a másik előtt felvállaljuk azt, hogy mennyire izgulunk, az mindkettőnket átsegíthet a kezdeti szorongáson, hiszen megkönnyebbülés hallani azt, hogy nem vagyunk egyedül az érzelmeinkkel. Ne próbáljunk meg másmilyennek látszani, egyszerűen törekedjünk arra, hogy önmagunk legjobb verziói legyünk. Elfogadva a saját érzéseinket és elfogulatlansággal szemlélni a másik reakcióit segít az őszinte kommunikációban. Ez a típusú nyitott hozzáállás elősegíti az érzelmek és gondolatok könnyebb kifejezését.
Nagyon fontos, hogy legyünk jelen a pillanatban. A múltbeli tapasztalatokra, vagy a jövőbeli kimenetelre irányuló gondolatok helyett próbáljuk meg inkább átélni a jelent, és fókuszáljunk társkereső partnerünkre. Mutassuk ki az érdeklődésünket irányába, meséljünk kicsit magunkról és ne hagyjuk, hogy az elvárásaink uralkodjanak felettünk.
Senki sem tökéletes, és az első randevú nem arról szól, hogy tökéletesen teljesítsünk. Ha valamiről egyelőre nem szeretnénk beszélni, ne érezzük rossznak. Ha kényelmetlenebb témák kerülnének fel a beszélgetés során, akkor kedvesen és őszintén tudassuk a másik féllel, hogy az adott téma kapcsán nehéz megnyílnunk. A nyitott kommunikáció segít abban, hogy anélkül lendüljünk át ezeken a kellemetlen részeken, hogy nyomást éreznénk, vagy félrevezetnénk a másikat. Az ismerkedés lassú folyamat és olykor meglehetősen nehéz lehet, de egy megfelelő partnerhez kapcsolódva garantált a sikersztori. Fogadjuk el, hogy hibázni természetes, és hogy minden tapasztalat közelebb visz minket ahhoz a személyhez, akit régóta keresünk.
A nyitottság nem csupán az első randevún fontos tényező
Amikor úgy döntünk valakivel együtt próbálunk meg felépíteni valamit, akkor a nyitottság továbbra is kiemelt helyet kell elfoglaljon a hozzáállásunkban. A nyitottság a hatékony kommunikáció alapja. Ha megosztjuk egymással érzéseinket és gondolatainkat, akkor nagyobb eséllyel kerülhetjük el a félreértéseket és a kommunikációs zavarokat.
A nyitottság a bizalom megteremtéséhez is alapjaiban járul hozzá. Amikor valaki megnyílik és megosztja a belső érzéseit, az azt mutatja, hogy hisz a másik fél megbízhatóságában. Ilyenkor elindul egy folyamat, melyben a felek képesek kölcsönös támogatást nyújtani egymásnak, és azon dolgoznak, hogy közösen találjanak megoldást egy problémára. A rejtett érzelmek és gondolatok igencsak megnehezítik a konfliktusok kezelését. Ha nyitott szívvel fogadjuk a visszajelzéseket, az segíthet abban, hogy a kapcsolat fontos fejlődésen menjen keresztül.
Amennyiben a társkereső oldalak nem hozzák el a várt eredményt az ismerkedésben, válasszunk színvonalasabb és megbízhatóbb megoldást: egy Exkluzív Társkereső Iroda személyre szabott módon segít hozzá minket a minőségi találkozásokhoz.
Fotók forrása: exkluzivtarskereso.hu