Ropog és kattog a térded, vállad – de vajon mi okozza ezeket a furcsa, zavaró hangokat? Ízületeink sokféle hangot képesek kiadni, de vajon van-e jelentőségük? Érdemes aggődni miattuk, vagy csak egyszerűen legyintve, nem is szabad figyelni rájuk? Az idősödéssel jár, vagy betegséget jelez? Számos kérdés, ami válaszra vár – méghozzá szakszerű válaszra, hiszen meghatározó lehet a sorsunk további alakulásában az, miként viszonyulunk a problémához. Vannak olyan esetek. amikor a kattogó térd kezelése elkerülhetetlen – cikkünkből kiderül, melyek ezek?
Egyre többen fordulnak szakemberhez azzal a panasszal, hogy egyes mozgásoknál egy-egy ízületüknek hangja van: kattog a válluk, recseg a csuklójuk, ropog a térdük, a lépcsőzésnél, guggolásnál, a mindennapos tevékenységeknél furcsa hangok teszik kellemetlenné a mozgást. Az emberek többsége ezen hangok hallatán megijed és attól tart, hogy ez valami kezdődő rossznak az előjele, és előbb vagy utóbb nagyobb baj lesz belőle.
Amíg egy autó esetében a szokatlan hangok megjelenése az elhasználódás, vagy a károsodás jele, a szervezetünk esetében ez nem mindig jelez komoly gondot. Önmagában a hang nem feltétlenül probléma. hisz a testünk fájdalom formájában jelezne, ha baj lenne vagy valami nem optimális a működéséhez. Ennek ellenére mégis foglalkoznunk a kattogással – kész forgatókönyveket gyártva arról, hogy mi okozhatja, és mi lesz a következménye. Az aggodalom, a szorongás, a túlzott önmagunkra figyelés azonban valóban nem tesz jót: rontja az életminőségünket.
Claire J Robertson és társai 2017-ben egy kutatást végeztek arra vonatkozóan, hogy a térdkattogás miként befolyásolja az emberek viselkedését, érzelmi állapotát. A vizsgálatokhoz olyan 18 év feletti alanyokat választottak, akiknek a térdkalács körül jelentkezett fájdalmuk, de nem volt kimutatható ízületi károsodásuk. A kapott válaszokból kiderült, hogy:
- Ha az érintettek nem értik a hang okát, az ingerültséggel, szorongással tölti el őket.
- A többség a kattogást a korai öregedésnek és a kopás jelének véli.
- Emiatt a hiedelem miatt az érintettek általánosságban öregnek érzik magukat, és csökkentik az aktivitásukat.
- Ha az ismerőseik, rokonaik között van térdproblémás, önmaguknak is ugyanazt a végkimenetelt prognosztizálják.
- Annak érdekében, hogy a hangokat elkerüljék mellőznek bizonyos tevékenységeket, azaz megváltoztatják a mozgásukat.
A vizsgált személyeknél tovább fokozta a frusztrációt, hogy egymással ellentétes véleményeket tapasztalnak különböző közegekből: míg a rokonok, ismerősök nagy bajt vélnek porrosztizálni a zajos ízületek miatt, addig a szakemberek nem tekintik akkora problémának azt.
Robertson kutatásában általában azoknak, akiknek korábban elmagyarázták, mitől lehet a ropogás, kattogás, sokkal könnyebben túljutottak ezen a kellemetlenségen, és aggodalmak nélkül folytatták aktív életüket.
Kattogó térd – mi okozhatja a hangokat?
Tehát ne törődjünk a kattogó ízületekkel? – kérdezed most. Nos, vannak olyan esetek, amikor nem kell különösebb jelentőséget tulajdonítani neki, viszont vannak olyanok is, amikor valóban bajt jelez és orvoshoz kell fordulni. Ilyenkor általában nem csak a kattogás az egyetlen tünet, hanem megjelenhet a fájdalom, a mozgás nehezítettsége vagy az érintett ízólet duzzanata is.
De Oliveira Silva ír egy 2018-as cikkében arról, hogy nők esetében a térd körüli fájdalomnál elég gyakori a ropogás is, de semmilyen kapcsolatban nem áll a funkcióval, a fizikai aktivitással vagy a fájdalommal. Azaz nem lehet azt mondani, hogy akinek ropog a térde, annak nagyobb a fájdalma, vagy kevésbé lenne mozgékony. Azoknál a személyeknél is előfordul ropogás, pattogás, akiknek egyébként semmilyen panaszuk nincs.
Hogyan tudjuk megkülönböztetni, hogy a hang kóros vagy normális?
Amikor egyértelmű trauma éri a szervezetünket, akkor az akkor hallott izületi hangok kórosak és ellátást igényelnek (porc vagy szalag szakadás). Ha azonban a kattogás, recsegés gyakori, és az adott mozdulat függvényében állandó, akkor azt érdemes megnézni, hogy jelentkezik-e fájdalom, van-e gyulladás az ízületben, vagy tudjuk-e valamilyen korábbi sérüléshez kötni. Ha nincs ilyesmi, akkor célszerű megnyugodni és arra gondolni, hogy például a gyomrunk mordulásától sem esünk kétségbe.
Mi válthat ki ízületi hangokat?
- Fiziológiás okok (ilyenkor nincs szervi elváltozás, nincs betegség):
- kis buborékok képződnek és pukkadnak ki a szinoviális (izületi) folyadékban, a belső nyomás változásának függvényében
- anatómiai struktúrák hirtelen elválása miatti légüregek képződése
- a szalagok pattanása
- az ízületi membrán beragadása
- hipermobil meniscus a térdben
- műtét utáni kiélesedett figyelem
- Patológiás okok (amikor van elváltozás):
- különböző csontos kinövések, oszteofiták
- a térd meniscus-sérülése
- gyulladt belhártya az ízületben
- ízületi instabilitás
- teljes térd-arthroplasztika utáni kóros zajok, pl. hegszövet beszorulása
Miként zajlik a kattogó izületek kezelése?
Ha a hangok eredete fiziológiás, fogadjuk el a helyzetet, növeljük a fizikai aktivitásunkat, rendszeresítsünk némi testmozgást az életükbe, az ugyanis elősegíti az egészséges ízületi körülményeket, javítja az izmok, inak állapotát és biztosítja az ízületi folyadék termelődését.
Ha a háttérben valamilyen szervi probléma húzódik meg, akkor érdemes szakemberhez fordulni, aki gyulladáscsökkentő terápiát, gyógytornát, manuálterápiát vagy akár műtétet is javasolhat.
Ha tehát mozgás során bármely ízületünknek hangja van, ne essünk azonnal kétségbe! Ha nem fáj a terület, akkor nagy eséllyel csak valamilyen fiziológiás jelenség fültanúi vagyunk, ne zavartassuk magunkat, bátran mozogjunk tovább! A félelem miatt megváltozott mozgásminta, és a mozgáshiány könnyen vezethet komolyabb problémához mind fizikailag, mind pszichésen. A kóros folyamatokat egyéb tünet is kíséri, – például gyulladás, duzzanat, fájdalom, mozgásbeszűkülés – ekkor viszont keressünk fel egy szakembert a kiváltó okok megszüntetése és a további károsodások megelőzése érdekében!
szerző: Sherlock Rehab