A kertművelés talán egyik legnagyobb örömet okozó feladata a faültetés. Ahhoz azonban, hogy erőfeszítéseink ne vesszenek kárba, és valóban sikeresen tudjunk fákat ültetni kertünkbe, néhány szempontot érdemes szem előtt tartani.
Mikor ültessünk?
A faültetés időpontja az elültetendő fa fajtájától, egyéni igényeitől és a helyi éghajlattól is függ, de általánosságban elmondható, hogy a késő ősz lehet az egyik legalkalmasabb, bár nem kizárólagosan alkalmas időpont az ültetésre. Bármilyen időszakban, amikor az időjárás csapadékosabb és a talaj nem fagyott, ültethetünk, de vizsgáljuk meg alaposan az adott fafajta igényeit is.
Mindenképpen kerüljük az extrém időjárási körülmények közötti ültetést, sem a nyári forróság, sem a téli hideg nem alkalmas időszak az ültetésre. Az ültetés időpontjának megválasztásakor figyeljünk a csapadékra, időzítsük esős időszakra az ültetést. A természetes csapadéktól függetlenül az újonnan ültetett fákat rendszeresen kell öntöznünk, különösen az első évben, hogy segítsük gyökérzetük megerősödését.
Számos cég felismerte az elmúlt években, hogy a közösségi faültetés nemcsak jó képet fest az adott vállalatról, de csapatépítő programnak is kiváló. Bátran kezdeményezzünk mi is közös ültetést a munkahelyi kollégákkal, ha azonban érdektelenségbe ütközünk, és számunkra fontos lenne olyan cégnél dolgozni, ahol kiemelt figyelmet fordítanak a környezetvédelemre, akkor ne habozzunk körülnézni milyen más lehetőségek lennének számunkra lakóhelyünk környékén, például a szegedi állások között.
Mit ültessünk?
Ültetés előtt alaposan vizsgáljuk meg a talajt, a terület fekvését, az oda jutó napsütés mennyiségét és ennek megfelelően válasszuk ki az ültetendő fajtákat. A kőris például ellenálló fa, jól tűri a szárazabb időszakokat. A tölgyek számos fajtája is jól ellenáll a hidegnek és a szárazságnak. Az akác gyorsan növő fajta, szárazabb körülmények között is jól fejlődik, alkalmazkodóképessége miatt népszerű kertekben és utcákon egyaránt. A lucfenyő és a jegenyefenyő szintén jól bírja a hideg teleket, számos kertben és parkban megtalálható. A vadcseresznye szintén jól tűri a helyi éghajlatot, jó árnyékoló és szép díszfa is lehet.
Ha cserjéket szeretnénk ültetni és kertünk déli fekvésű, sok napsütéssel, akkor jó választás lehet például a leandercserje, hibiszkusz, levendula vagy a sivatagi rózsa. Ezek a növények mind igénylik a meleget és a napfényt, virágaikkal, díszes leveleikkel megszépítik kertünket. Ha északi fekvésű, kevesebb napfényt kapó területre ültetnénk, akkor válasszunk árnyéktűrő cserjéket, mint például a borostyán, japán tiszafa, fagyal vagy a vörös áfonya.
Városi környezetben történő ültetésnél elengedhetetlen a megfelelő tervezés. Ha kollégáinkkal szeretnénk közös ültetést szervezni, egyeztessünk előtte az adott területet kezelő szervekkel és kérjük ki szakember tanácsát. Ha fontos számunkra, hogy a környezetvédelmet prioritásként kezelő kollégáink legyenek, és jelenlegi munkahelyünkön ez nem adott, akkor keressünk bátran másik lehetőséget. A Profession oldalán a miskolci állásokra szűkítve is böngészhetünk a nyitott pozíciók között.
Konzultáljunk szakemberrel
Számos szempontot kell mérlegelnünk, ha hosszú távra szeretnénk biztosítani elültetett fáink életét. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjünk tanácsot kertészettől vagy kertészeti szakembertől, hogy a kertünkben adott körülményekhez legjobban alkalmazkodó fajtákat tudjuk kiválasztani.