A hiányos fogak pótlására manapság számos lehetőség van, ezek közül talán az implantátum a legjobb választás. Ennek lényege, hogy a hagyományos eljárásokkal szemben nemcsak a hiányzó darab koronáját helyettesítik, hanem az egész gyökeret. Egy szakszerűen behelyezett implantátum tehát jóval tartósabb megoldás, nem véletlen javasolják egyre többek számára ezt a módszert.
Ebben a cikkben elárulunk mindent, amit nem árt tudni a fogászati implantátumokról.
A megoldás legfőbb előnyei
Először is vegyük át, hogy miért érdemes ezt a kezelést választani fogpótlás gyanánt. Persze ehhez nem árt tudni, hogy mire jó ez a kezelés. A fogászati implantátum célja a hiányzó fog pótlására, mesterséges foggyökér beültetésével. Ezzel tartós és esztétikus eredményt érhetünk el anélkül, hogy bármilyen komplikáció merülne fel a későbbiekben.
Az előnye kétségkívül az időtállóság, hiszen a páciensek 100 százaléka azért dönt emellett, mert ez a módszer hosszú távra szól. Ugyanolyan életmódot élhetünk vele, mint az igazi fogakkal, nem szükséges semmilyen óvintézkedés. Bár valóban költségesebb, mint például egy korona vagy egy fogászati híd, a rágóképesség évtizedekig megmaradhat, nem szükséges 5-8 évente gondoskodni a pótlásról.
Muszáj megemlítenünk még a természetességet. A fémkerámia korona esetében sokszor fordul elő irritáció, valamint elszíneződés, ami nemcsak a látványt rontja, hanem még rosszul is érezzük magunkat miatta. Az implantátum teljes része a fogíny alá kerül beépítésre, így szinte teljes mértékben hasonlítanak az igazi fogakra.
Beszéd és rágóképesség implantátummal
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy vajon milyen hatása van a pótlásnak a beszédre és az evésre. Nos, az implantátummal akár egy teljes fogsort pótolni lehet. Míg a kivehető fogsorok sokszor akadályozzák a beszédet, ezzel ez nem történhet meg, hiszen semmilyen kellemetlen hatása nincsen ezzel kapcsolatban. Ami pedig a rágást illeti, mivel a pótolt rész ugyanolyan nyomást gyakorol az állkapocsra rágás közben, így a páciens nyugodtan ehet bármit, amit megkíván.
Az implantátum ráadásul segít megőrizni az állkapocs csontállományát, így nem megy végbe csontpusztulás, nem eredményez deformitást. A fogászati kezelés során helyreállítják a csontszövetet, nem kell tartani attól, hogy idővel az arcvonások megváltoznak.
Az implantáció menete lépésről-lépésre
Az első lépés a konzultáció, aminek során egy panoráma röntgen készült, szükség esetén CT-t csinálnak a fogsorról. Fel kell ugyanis mérni a foghiányos területen a csontállományt helyzetét, csak így tervezhető meg előre a műtét. Tájékoztatást kapunk a lépésekről, az esetleges későbbi kezelésekről, valamint árajánlatot kapunk az egész operációra.
Ezt követi a foghúzás, aminek során először a fogínyben maradt csonkot kell eltávolítani, majd pedig a szuvas fogak is kijönnek a helyükről. Csak a seb gyógyulását követően kezdődhet meg a csontpótlás. Az implantátum behelyezése előtt ez ugyanígy alapvető feltétel, hogy legyen elegendő mennyiségű és minőségű csontszövet. Ilyenkor szájsebészeti úton mesterséges anyagot juttatnak a hiányos részre, amelynek gyógyulási ideje akár hat hónap is lehet.
Amennyiben a fentiek megtörténtek, akkor megkezdődhet a fog implantátum behelyezése. Az eljárás helyi érzéstelenítéssel történik, általában 4 hónap alatt teljesen begyógyul. Amikor letelik az idő, akkor az erre nőtt ínyt eltávolítják, ideiglenes koronát kapunk, amíg a végleges a helyére nem kerül.
A végső lépés pedig a fogpótlás átadása. Ez egy fogtechnikai laborban készül el öt nap alatt és a felpróbálást követően véglegesítésre kerül a pótlás. Nagyon ritka a kilökődés aránya, ami amúgy a helytelen kezelés miatt fordul elő. A műtét után fontos, hogy ügyeljünk a higiéniára, szedjük be a felírt gyógyszereket, csak így akadályozhatjuk meg a szövődményeket.
Néha előfordulhat duzzanat az arcon, amit ilyenkor nem árt külsőleg hűteni valamilyen formában. Az operáció után két hétig tilos az alkohol és a dohányzás, hiszen ezek mind rontják a szájhigiénét, ráadásul az antibiotikumok miatt amúgy sem ajánlatos egyiket sem fogyasztani.