Egy ingatlan ajándékozása igen összetett és bonyolult folyamat. Szeretnénk segíteni Neked azzal, hogy végigvesszük ennek legfontosabb lépéseit és tisztába rakjuk az eljárás legfontosabb részleteit.
Fontos kérdések
Mi is jelent pontosan az ingatlan elajándékozása? Az ingatlan ugyanúgy tulajdonost vált, mintha adásvételről beszélnénk,. Viszont eladási ár nem szerepel a dokumentumokon, így az adó-, és illetékfizetési kötelezettségre is más szabályok vonatkoznak!
Nézzük, mit is kell tennünk ingatlan ajándékozásakor!
Vegyük végig a legfontosabb kérdéseket:
- Mit kell tartalmaznia az ajándékozási szerződésnek?
- Mikor kell illetéket fizetni?
- Ajándékként kapott lakás után kell-e adót fizetni?
- El lehet-e állni az ajándékozástól?
Hogyan, s miként?
Az ajándékozás menete és szabályozása
Az első és legfontosabb lépés, hogy a kedvezményezett elfogadja az ajándékozást, ezt aláírásával hitelesítenie is kell. Szerződésre lesz szükség ügyvéd vagy közjegyző segítségével, mely rögzíti a megváltozott tulajdonjogot.
Ezután a földhivatal nyilvántartásba veszi a változást. Amennyiben több tulajdonosa van az ingatlannak, együtt kell szándékukat rögzíteni, külön nem rendelkezhetnek az ingatlan ajándékozásáról.
Az ajándékozási szerződés
Ennek a dokumentumnak tartalmaznia kell az ingatlan tulajdoni lapján lévő adatokat:
- az ingatlan pontos címét
- az ajándékozó adatait
- a haszonélvezeti jogot
- az új tulajdonos(ok) adatait és a tulajdonhányad felosztását
- a fennálló esetleges illetékmentességet
- a hatálybalépés időbeli feltételeit
Ingatlanajándékozási illeték és illetékmentesség
Az oldalági rokonok kötelesek díjat fizetni, akárcsak a távolabbi hozzátartozók: unokatestvérek, élettárs, keresztszülők, nagybácsik és nagynénik.
Magyarországon a lakóingatlanokra 9%- os, az egyéb ingatlanokra 18% – os illetékfizetési kötelezettség áll fenn.
A közeli hozzátartozók ajándékok esetén mentesülnek az illeték alól: feleség, vagy férj, közvetlen rokonok – nagyszülők, szülők, gyerekek, és testvérek.
További illetékmentességi esetek:
Földet csakis közeli hozzátartozóknak, helyi önkormányzatnak az államok vagy egyházaknak lehet illetékmentesen ajándékozni.
Amennyiben a szerencsés megajándékozott 4 éven belül lakóházat épít a telken, mentesül az illetékfizetési kötelezettség alól,
Nem kötelesek illetéket fizetni a közhasznú alapítványok, ha az ingatlan ajándékozását megelőző adóévben kereskedelmi tevékenységből származó jövedelem után nem keletkezett társasági adófizetési kötelezettségük.
Az anyagi terhek
Az ingatlanajándékozás költségei:
- Ajándékozási illeték: illetékmentesség esetén ez a legmagasabb összegű kiadás.
- Az ajándékszerződések díjai: az ajándékszerződés díja a közjegyzői vagy ügyvédi munkadíj mértéke, ez az ügyértéktől függ.
- Emellett meg kell fizetni a tulajdoni lap és a földhivatali eljárás költségeit is.
Az ingatlanajándékozási adó
Ingatlan elajándékozásakor személyi jövedelemadót sem az ajándékozónak, sem az ajándékozottnak nem kell fizetnie, mivel az ügylet során egyik fél sem szerzett jövedelmet.
De ha a megajándékozott 5 éven belül elidegeníti az ingatlant és nyeresége lesz ezáltal, úgy köteles személyi jövedelemadót fizetni, melynek mértéke az eladásig eltelt idő függvényében változik-.
Családon belül marad
A leggyakoribb ajándékozási eshetőségek családon belül történnek értelemszerűen. Ám az egyenes ági és az oldalági rokonoknak való ajándékozás között komoly különbségek vannak az illetékfizetés tekintetében.
Ha az ajándékozott még kiskorú, akkor a szülő, vagy a törvényes gyám hitelesítheti a szerződést. A visszaélések elkerülés érdekében a kiskorú személy a gyámhatóság beleegyezése nélkül nem ruházhatja át vagyonát sem a szüleire, se másokra!
Halálozás esetére szóló ajándékozás
Az ingatlanajándékozás nagy előnye az illetékmentességen túl az, hogy garantálja: az örökhagyó akarata teljesül a hagyatéki eljárás során.
Abban az esetben, ha halál esetén ajándékozási megállapodást kötnek, az adományozott nem viseli a hagyatéki eljárás terhét. Viszont az adományozó gyakorolhatja az ingatlan használati jogát a hatálybalépés előtt.
Az egyoldalúan visszavonható végrendelethez képest kölcsönös megegyezéssel megváltoztatható vagy megszüntethető a halál esetére szóló ajándékozás.
Az ajándék visszakövetelhető?
A Polgári Törvénykönyv szerint ajándék visszakövetelése három esetben lehetséges:
- Az ajándékozó feltételei nem teljesülnek, így okafogyottá válik az ajándékozás – például ígérete ellenére nem gondozza az ajándékozott az ajándékozót
- Az ajándékozott súlyos jogsértést – megkárosítást, bántalmazást – követ el az adományozó ellen, visszaél a jóindulatával, vagy árt neki.
- Ha az adományozónak a túléléshez van szüksége az ingatlanra – abban az esetben, ha ez az ajándékozott életben maradását nem veszélyezteti.
Ha az ajándék vagy annak értéke ekkor már nem létezik, nincs mód a visszaszerzésre!
Amennyiben kérdésed lenne, bátran fordulj Mlinárik Mártonhoz és az YpsilonHome-hoz, szakszerű, hozzáértő tanácsaikkal jelentősen megkönnyíthetik a jogi és egyéb útvesztőkben való kiigazodást és a legjobb megoldás megtalálását!