A modern gazdaság egyik legfontosabb részterülete a szállítmányozás. A szállítmányozás segítségével az emberek és a vállalkozások olyan termékekhez férhetnek hozzá, amelyek fizikailag tőlük sokkal távolabb találhatók meg. A szállítmányozás különféle járművekkel történik, de szükség lesz a megfelelő logisztikára és a raktárakra is. Járművek tekintetében talán az egyik legfontosabb maga a pótkocsi. Ma már a mezőgazdaság területén is egyre gyakrabban használják a pótkocsikat, hiszen segítségükkel sokkal gyorsabban lehet elvégezni a mezőgazdasági munkálatokat is. Cikkünkben most ezekkel a speciális pótkocsikkal foglalkozunk.
Milyen célra használható a pótkocsi? Milyen típusai vannak?
A pótkocsi minden esetben egy másik járműhöz csatlakoztatható és szállítmányozásra használják. Ma már nagyon sok típusa létezik, de nézzük meg a leggyakoribb típusokat, hiszen fontos a megfelelő pótkocsi kiválasztása a szállítmányozás hatékonysága és a gazdaságosság szempontjából is.
A Novara például a következők szerint csoportosítja a pótkocsikat:
- Bálaszállító pótkocsik
- Egytengelyes pótkocsik
- Gépszállító pótkocsik
- Kertészeti pótkocsik
- Kéttengelyes pótkocsik
- Szőlészeti pótkocsik
- Tandem pótkocsik
- Teknős pótkocsik
A bálaszállító pótkocsik közül a legkisebb 3,19 tonnás, amely 3×1,7 méter, a teljes kapacitása 4 tonna és a súlya 810 kilogramm. A Novaránál elérhető a műszaki vizsga és a névre íratás is, így ezt a szolgáltatást is érdemes igénybe venni. A bálaszállítók olyan mezőgazdasági eszközök, amely segítségével a szalmabálák, a szénabálák esetleg más szálas takarmányok könnyedén elszállíthatók betakarítás után a raktárakba.
Az egytengelyes pótkocsik 2 tonnástól egészen a 6,6 tonnásig érhetők el. Ezeket használhatják szállításra, amikor valamilyen mezőgazdasági anyag vagy termény szállítása szükséges. Traktorral ezeket a pótkocsikat könnyedén el lehet húzni. Ezen felül sokszor alkalmazzák tárolásra is, hiszen a különféle mezőgazdasági eszközöket, kézi szerszámokat is el lehet rajta helyezni, amelyek így mindig kéznél lesznek a földeken. Emellett nem ritka, hogy átmeneti raktárként is funkcionál, amikor a szálas anyagokat vagy terményt ideiglenesen ezeken tárolják, egészen addig amíg végleges helyükre nem kerülnek.
A gépszállító pótkocsik – ahogy a nevük is sugallja – kisebb mezőgazdasági gépek szállítására használják. A nehezebb gépeket ezekkel a pótkocsikkal könnyedén el tudják juttatni egyik helyről a másikra. Kombájnok, talajművelők, permetezők, vetőgépek vagy akár egyéb nehéz súlyú berendezések szállítása is könnyedén megoldható a segítségével.
A kertészeti pótkocsi egy igen sokoldalú eszköz, amelyet legtöbbször a kertészetekben vagy a nagyobb hobbikertészetekben használnak. Talajjavító anyagok, növények és palánták, kerti hulladék, kerti szerszámok, öntözőberendezések szállítására is tudjuk használni.
A kéttengelyes pótkocsi méretében nagyobb is lehet, mint az egytengelyes, ezáltal több lehetőséget tartogathat, hiszen nagyobb súly elszállítására is képes. A kéttengelyes változattal sokkal nehezebb manőverezni a két tengely miatt.
A szőlészeti pótkocsikat a szőlészetekben használják a termelés különböző szakaszaiban. Szőlő begyűjtése és szállítása, szőlőművelési munkák elvégzése, a szőlő karbantartása, a betakarítási munkák elvégzése is a speciális feladatok közé tartozhat.
A tandem pótkocsik lényege, hogy két tengellyel rendelkeznek, így nagyobb teherbírást tesznek lehetővé. Számtalan szállítási feladatot lehet velük megoldani.
A teknős pótkocsi egy speciális modell, amelynek hátulja lefelé lejt. Szállításra, rakodásra, talajmunkák elvégzésére, tájrendezésre, víz szállításra is alkalmasak.